czwartek, 22 września 2011

„…nunc et in hora mortis nostrae” – napisy końcowe


Za nami kolejne wydarzenie. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011, których tegorocznym hasłem były „Kamienie milowe”, zaśpiewaliśmy koncert w kaplicy templariuszowskiej w Chwarszczanach. Koncert opowiadał o spotkaniu duszy z Bogiem w momencie śmierci. Łączył śpiew liturgiczny chorałowej Mszy Requiem (Missa pro defunctis) ze śpiewami maryjnymi pielgrzymów ze średniowiecznej Katalonii (El Llibre Vermell de Montserrat). Do chwarszczańskiego koncertu przygotowywaliśmy się przez trzy miesiące.

Warsztaty w Warszawie (8-10 lipca)
            W lipcu w ramach wstępnych przygotowań zdecydowaliśmy się na zorganizowanie indywidualnych warsztatów wokalnych. Zajęcia poprowadziła prof. Alicja Marczak-Faberowa, założycielka i pierwszy dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Podobnie jak część z nas urodzona w Hajnówce. Ukończyła śpiew solowy na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie [1962]. Stanowisko docenta uzyskała w Akademii Muzycznej w Warszawie [1983], a na stanowisko profesora nadzwyczajnego mianowana została w 1991 r. Jako koncertująca śpiewaczka występowała w repertuarze operowym, kantatowo-oratoryjnym i pieśniarskim, podczas licznych recitali, koncertów kameralnych, z zespołami i orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Realizowała także nagrania radiowe. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Wyróżniona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznakami honorowymi „Zasłużony Działacz Kultury”, Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani profesor za poświęcony czas i zaangażowanie w nasze przygotowanie. Wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę pana Piotra Bejnara-Bejnarowicza, dyrektora Szkoły Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie, gdzie odbyły się warsztaty, za udostępnienie pomieszczeń szkoły. Słowa podziękowania należą się również pani Małgorzacie Beręsewicz z Klubu Inteligencji Katolickiej za pomoc w zorganizowaniu miejsca,

Warsztaty w Sopocie (14-15 sierpnia)
            W długi świąteczny weekend sierpnia Projekt dotarł do Trójmiasta, gdzie w parafii Zesłania Ducha Świętego w Sopocie korzystaliśmy z gościny księży misjonarzy. Dzięki temu spotkaniu nowe chorałowe śpiewy zaczęły nabierać formy, a w wybranych śpiewach maryjnych pojawił się nowy instrument – bęben obręczowy, nasz pierwszy instrument wykonany na wzór średniowiecznego instrumentarium. Część śpiewów można było usłyszeć podczas Mszy św. w Uroczystość Wniebowzięcia NMP w kościele parafialnym.


Serdeczne Bóg zapłać miejscowemu Proboszczowi, ks. Jerzemu Berdychowskiemu CM, za przyjęcie nas w swojej parafii na Kamiennym Potoku. Ogromne podziękowania należą się również siostrom: Kornelii, Kamili i Ewelinie Zamęckim, które zajęły się naszym wyżywieniem i zorganizowały nam nocleg na gdańskiej Żabiance. Dziękujemy również Maciejowi Starostce, który wsparł nas w tej przestrzeni jako kierowca.

Spotkanie na Szlaku Templariuszy w Chwarszczanach (10. września)

            Rzeczywiście, ten dzień zasługuje na miano spotkania – spotkania z kulturą średniowiecznej Europy w różnych jej aspektach. Prócz obcowania ze średniowiecznym śpiewem sakralnym i ludowym mieliśmy również okazję zakosztować średniowiecznego rzemiosła, ulepić garnek, wypić kawę z ogniska, powalczyć na miecze, postrzelać z łuku i kuszy. No i kaplica. Wszystko byłoby jedynie średniowieczną maskaradą, gdyby nie obecność żywych murów, które doskonale pamiętają tamte czasy. I stanowią genialne gotyckie tło i dla zabaw z mieczem, i dla wieczornego koncertu.
            Po zapadnięciu zmroku w kościele pw. św. Stanisława Kostki, którego imię nosi obecnie chwarszczańska kaplica, nasz Projekt po raz pierwszy miał okazję zaprezentować się w nowej formie – nie nabożeństwa, lecz koncertu. Z pewnością koncertowanie nie jest naszym celem, a forma nabożeństwa to przestrzeń, w której pieśni nabożne czują się znacznie lepiej, jednak jeśli mamy okazję dotrzeć do innych z pięknem dawnej pieśni religijnej i udowodnić, że ona cały czas jest żywa – czemu nie? Tego wieczora usłyszeć można było śpiewy z Missa pro defunctis – Mszy za zmarłych, z której przygotowaliśmy Introit, Tractus, Offertorium, a także elementy egzekwii: responsorium Subvenite oraz antyfony, w tym Ego sum z Kantykiem Zachariasza. Prócz tego wykonaliśmy sześć z dziesięciu śpiewów z El Llibre Vermell de Montserrat – pieśni, które rodziły się w europejskiej społeczności na styku kultur chrześcijańskiej i muzułmańskiej, a więc w przestrzeni podobnej do tej, gdzie pierwotnie działali templariusze.

            Po koncercie udaliśmy się oddalonego o kilka kilometrów Sarbinowa, gdzie mieści się parafia Wniebowzięcia NMP (chwarszczański kościół jest jej kościołem filialnym). Trzeba przyznać, że forma ugoszczenia nas przez księdza proboszcza Janusza Wróblewskiego SDB i jego parafian wywarła na nas ogromne wrażenie. Dawno nie pojedliśmy tak dobrze i byliśmy przyjmowali z taką serdecznością. Jednym z wyrazów naszej wdzięczności była posługa śpiewem podczas niedzielnej Mszy św. w Sarbinowie.

            Gorące Bóg zapłać księdzu Januszowi Wróblewskiemu SDB, proboszczowi w Sarbinowie, za przyjęcie nas, dokarmienie i umożliwienie zaśpiewania w miejscowych kościołach. Bardzo serdecznie dziękujemy również paniom kucharkom oraz wszystkim tym, którzy przygotowali nam nocleg.

            Bardzo dziękujemy również głównemu organizatorowi, dr. Przemysławowi Kołosowskiemu za możliwość uczestnictwa w tak inspirującym wydarzeniu, a także Tomaszowi Szymańskiemu, przez którego nawiązaliśmy kontakt ze stowarzyszeniem Szlak Templariuszy.

            Na nasze templariuszowskie spotkanie składają się więc 3 miesiące przygotowań, 14 pieśni, dwa warsztaty, trzy kościoły, jakie ugościły śpiewaną przez nas modlitwę swoimi murami, a także ludzie.


NIEWIASTY
Maria Magdalena Wolińska
Magdalena Gryc
Emilija Jermolavičiūtė
Monika Możejko
Anna Bosiacka
Agnieszka Skórzewska
Dorota Perszko

MĘŻCZYŹNI
Przemysław Kisło
Paweł Możejko
Łukasz Krytkowski
Krzysztof Hubert Olszyński

ZAPLECZE/ KOMENTARZE
Kornelia Zamęcka
Anna Kamińska
 

Brak komentarzy: