poniedziałek, 18 listopada 2013

Zaproszenie - Requiem aeternam w Hajnówce

        Wpisując się w rytm przyrody, która właśnie obumiera, Kościół Święty w listopadzie rozważa tajemnicę naszej ostatniej chwili na ziemi. Wspomina tych, którzy już osiągnęli radość wieczną, i modli się za tych, którzy jeszcze muszą się oczyścić w ogniu czyśćcowym. Chcemy dołączyć to tej rozmodlonej rzeszy, przygotowując nabożeństwo REQUIEM AETERNAM, czyli Różaniec Wypominkowy z tradycyjnymi śpiewami o zmarłych.
Na nabożeństwo składać się będzie dziesięć śpiewów. W większości będą to śpiewy chorałowe wchodzące w skład Missa pro defunctis – Mszy św. za zmarłych, zwanej również Mszą Requiem. Wykonane zostaną według zapisu w Graduale Romanum (wyd. 1961 r.). Jedna z nich zostanie zinterpretowana w formie organum. Pojawią się również ludowe śpiewy o konających i duszach w czyśćcu cierpiących ze śpiewnika ks. Mioduszewskiego (Kraków, 1838 r.), a całości dopełni wielogłos renesansowy Pieśń o niebezpieczeństwie żywota człowieczego Cypriana Bazylika z Sieradza.
Na nabożeństwo „REQUIEM AETERNAM, czyli Różaniec Wypominkowy z tradycyjnymi śpiewami o zmarłych” zapraszamy w sobotę, 23. listopada, na godz. 17.00 do kościoła św. Klary w Hajnówce.

Brak komentarzy: