piątek, 17 czerwca 2011

Fons et culmen: Missa Novella o. Marka Krzyżkowskiego CSsR – napisy końcowe

Przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas (2 Kor 4,7)
Te słowa św. Pawła były myślą przewodnią radosnego wydarzenia – Mszy Prymicyjnej (łac. Missa Novella) o. Marka Krzyżkowskiego CSsR, podczas której nasz Projekt wraz z kwintetem instrumentalnym z Ośrodka Liturgicznego w Chorzowie posługiwał muzycznie. Ta wyjątkowa Msza św. odprawiona została 12. czerwca w rodzimej parafii o. Marka – kościele św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi (diec. tarnowska).
Nasza podróż na kolejne wydarzenie z cyklu „Fons et culmen” wielu z nas wyruszyło tuż po zakończeniu zawodowych obowiązków w piątek. Była już głęboka noc, gdy dotarliśmy do Domu Pielgrzyma w Tuchowie, gdzie po integracyjnej herbatce z braćmi, podczas której umysły zebranych zajmowały głównie niekonwencjonalne metody wykorzystania mikrofali, poczyniliśmy niezbędne przygotowania do porannej próby i udaliśmy się na spoczynek.

Następnego dnia, w sobotę 11. czerwca, intensywne przygotowania rozpoczęły się od samego rana. Próby odbywały się w auli wykładowej Wyższego Seminarium Duchownego. Do wspólnego śpiewu dołączyli posługujący z nami po raz pierwszy Sandra, Ewa i Daniel z Gliwic, Kinga ze Szczecina, bracia Tomasz i Wacław. Później zjawiła się również Irena z niedalekiego Żabna, która wsparła nas swoim profesjonalnym przygotowaniem muzycznym, a jej mąż Andrzej znakomicie sprawdził się w roli kierowcy. Po obiedzie w klasztorze i krótkiej przerwie czekał nas pierwszy sprawdzian - śpiew podczas Mszy Prymicyjnej w klasztornej kaplicy redemptorystów, którą to Mszę o. Marek odprawił dla członków Koła Misyjnego. I tu po raz kolejny potwierdziła się teoria, że ludzie z różnych miast z całej Polski potrafią bardzo szybko się zgrać i pięknie zaśpiewać. A może to, jak się mówi „Pan Bóg czuwa”? Radosna, rodzinna atmosfera, piękna Liturgia ozdobiona śpiewem chorałowym, a także błogosławieństwo prymicyjne sprawiły, że faktycznie poczuliśmy się naczyniami, które Pan Bóg napełnia swą mocą. Następnie udaliśmy się przed łaskami słynący obraz Matki Boskiej Tuchowskiej. W sanktuarium toczyły się prace renowacyjne, jednak folia zwisająca z rusztowań nie przeszkodziła nam w zapoznaniu się z wnętrzem świątyni. Brat Wacław zapewnił najpierw, że „żaden z niego przewodnik”, a potem rozpoczął fascynującą opowieść i o klasztorze, i o założycielu, i o członkach Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela wyniesionych na ołtarze.
Dodatkową atrakcją było zwiedzanie przyklasztornego Muzeum Misyjnego i ruchomej szopki, a także Muzeum Etnograficznego, gdzie można było nie tylko przenieść się do egzotycznych krajów, ale i cofnąć się w czasie o jakieś 100 lat i przekonać się na przykład jak wyglądał pierwowzór lodówki. Po tych fascynujących podróżach w czasie i przestrzeni wróciliśmy do auli, żeby dalej pracować nad pieśniami religijnymi – tymi dawnymi, jak i nowszymi. Po kolacji, mimo wyczerpania intensywnym warsztatem, wciąż ciekawi okolicy poszliśmy zwiedzić nocny Tuchów.
Następnego dnia, w niedzielny ranek zostaliśmy przewiezieni do Jastrzębi, gdzie w drewnianym barokowym kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła miała odbyć się główna uroczystość. Podczas Mszy św. modliliśmy się m. in. cyklem mszalnym Orbis Factor, a także przygotowaliśmy śpiewaną lekcję ze Starego Testamentu i epistołę. Trzeba przyznać, że głęboka religijność mieszkańców Małopolski i ich tradycyjny ludowy śpiew wraz z chorałem gregoriańskim tworzyły niezwykłą wzniosłą atmosferę.
To pierwsze z projektowych działań podjęte na południu Polski, które trzeba przyznać, że urzekło nas malowniczym krajobrazem (choć obiecanych Tatr na horyzoncie nie dane nam było ujrzeć), żywą bogatą tradycją ludową, serdecznością i gościnnością jej mieszkańców.

Emilija Jermolavičiūtė, Krzysztof  H. Olszyński

 

SOPRAN:
Magdalena Chomać
Emilija Jermolavičiūtė
Irena Miękina
Jowita Sielska
Maria Magdalena Wolińska

ALT:
Kinga Czyżycka-Modrzejewska
Elżbieta Krytkowska
Sandra Kurcab
Agnieszka Skórzewska
Ewa Wieczorek

TENOR:
Daniel Gedzar
Łukasz Krytkowski
br. Tomasz Mikołajczyk CSsR
br. Wacław Zyskowski CSsR

BAS:
Przemysław Kisło
Krzysztof Hubert Olszyński

TRANSPORT:
br. Stanisław Paprocki CSsR
Andrzej Miękina

KWINTET SMYCZKOWY
kwintet z Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło – Życie archidiecezji katowickiej przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie w składzie:
Marta Wawszczak (klarnet)
Zuzanna Sawicka (skrzypce)
Agnieszka Sawicka (skrzypce)
Karolina Olszowska (altówka)
Marta Sawicka (wiolonczela)

Brak komentarzy: