czwartek, 22 grudnia 2011

JAN CHRZCICIEL – Rekolekcje dla facetów V


Piąte Rekolekcje dla facetów za nami. Tym razem konferencjom o męskości patronował jeden z bohaterów Adwentu – Jan Chrzciciel, a nauki głosił o. Marek Krzyżkowski CSsR.
Męska Schola Tradycyjna w komplecie

Jan Chrzciciel w okresie oczekiwania na narodziny Zbawiciela swoją postawą wskazuje całkowicie na Niego. I pomimo tego, a może właśnie dlatego, jest silnym, pewnym siebie, realizującym się mężczyzną. Ta jego męskość płynie z właściwej hierarchii wartości, w której to Jezus jest na pierwszym miejscu. „Jan mówi, że nie jest godzien rozwiązania rzemyka u sandałów Jezusa, a więc twierdzi, że nie jest godzien spełniania roli najbardziej uniżonego sługi.” – mówił o. Marek – „Skoro sam określa siebie jako sługę Jezusa, to właśnie od Niego czerpie swoją siłę. I to jest prawdziwa męskość.” Zauważmy, że sam Jezus określa Jana jako największego z ludzi (Mt 11,11). Jest więc też człowiekiem, który swoją męskość zrealizował z nas wszystkich najpełniej, a świadectwo o tym wydał sam Jezus, Bóg-Człowiek, a więc Bóg-Mężczyzna. Ten jedyny Mężczyzna doskonały. Trudno o lepszą aprobatę drogi męskości. Ma ona wynikać z naszego poddania Jezusowi, na wzór Jana Chrzciciela.
Rekolekcje odbyły się w dniach 10-11. grudnia w kościele św. Jana Ewangelisty, u księży pallotynów w Szczecinie. Podczas Mszy świętych rekolekcyjnych śpiewem posługiwała Męska Schola Tradycyjna. Jak zwykle komplet konferencji rekolekcyjnych usłyszeć można na stronie Rekolekcji dla facetów.

Zapraszamy również do wysłuchania audycji „Radia na fali”, a w niej rozmowy z Łukaszem Krytkowskim, inicjatorem Rekolekcji dla facetów.

 
Poniżej można obejrzeć program „Arka” wyemitowany na falach TVP3 Szczecin. O Rekolekcjach dla facetów opowiadają członkowie Męskiej Scholi Tradycyjnej, a także ojciec rekolekcjonista. Reportaż zaczyna się w okolicach 15. minuty.

Brak komentarzy: