wtorek, 1 stycznia 2013

Chorał Sarmacki w Bydgoszczy


          Grzegorz Gerwazy Gorczycki został już przedstawiony czytelnikom strony Projektu Muzyczno-Liturgicznego "Wschód – Zachód" (tutaj). Jego muzyka, w wykonaniu Bornus Consort, Kwartetu Wokalnego TEMPUS, Chóru sarmackiego im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i zespołu instrumentów dawnych, rozbrzmiała jeszcze raz 14. grudnia 2012 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.


           Gorczycki związany był przez kilka lat z ziemią kujawsko-pomorską, kiedy po przyjęciu święceń kapłańskich został wysłany na dwa lata (1692-1694) do Chełmna, gdzie reorganizowano wówczas tzw. Akademię Chełmińską. Prowadził tam wykłady z retoryki i poezji oraz kierował kapelą kościoła prezbiterialnego.

          Missa Rorate, Completorium i Salve Regina wybrzmiały tym razem w czasie akurat do ich wykonywania przeznaczonym, bo w Adwencie. Koncertu słuchało zacne grono melomanów bydgoskich, szczelnie wypełniając salę filharmonii. Może była to zasługa całkiem dużej reklamy w mieście...

          W chórze sarmackim śpiewały trzy osoby z Projektu: Emilija Jermolavičiūtė (sopran), Agnieszka Skórzewska (sopran), Krzysztof Hubert Olszyński (tenor).

          Mamy nadzieję, że to nie koniec koncertowania z Gorczyckim. A w repertuarze Projektu znalazł się jeden z jego utworów, Omni die dic Mariae, który śpiewamy w ramach nabożeństwa Ave vera virginitas.

Agnieszka Skórzewska

Audycję wyjaśniającą ideę koncertów "Chorał Sarmacki" można wysłuchać w Radiu PiK.

Brak komentarzy: