niedziela, 24 marca 2013

Święte Triduum Paschalne i Oktawa Paschy

          Jak co roku, Projekt Muzyczno-Liturgiczny "Wschód - Zachód" pełnić będzie posługę muzyczną podczas obchodów Męki i Zmartwychwstania Pańskiego w kościele św. Klary w Hajnówce. Poniżej godziny celebracji liturgicznych Świętego Triduum Paschalnego oraz Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego z naszym udziałem.

WIELKI CZWARTEK
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego. Adoracja Najświętszego Sakramentu jest naszym towarzyszeniem Zbawcy podczas nocy spędzonej w więzieniu.
Msza św. 18.00, adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.


WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek jest dniem aliturgicznym. Nie potrzebujemy Mszy św. (Ofiary Bezkrwawej), kiedy właśnie dziś dokonuje się śmierć Jezusa na krzyżu (Ofiara Krwawa). Pamiętajmy, że tego dnia zgodnie z tradycją klękamy, ilekroć przechodzimy przed krzyżem.
Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 7.00.
Nabożeństwo Adoracji Krzyża 18.00, adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.WIELKA SOBOTA
Podobnie jak Wielki Piątek jest dniem aliturgicznym. Jest to szabat wszystkich szabatów, bowiem kiedy w każdy szabat odpoczywa człowiek, w ten odpoczywa również i Bóg, złożony w grobie. "Cisza wielka spowiła ziemię, [...] bo Pan zasnął."
Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 7.00.

NOC ZMARTWYCHWSTANIA
Nie wiemy dokładnie, w którym momencie Jezus zmartwychwstał. Dlatego obchody Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy zaraz po zmierzchu. Gdy zajdzie sobotnie słońce, według starożytnej rachuby żydowskiej rozpocznie się nowy dzień - pierwszy dzień tygodnia. Pierwszego dnia tygodnia Bóg rozpoczął akt stworzenia. Pierwszego dnia tygodnia Jezus rozpoczął akt odnowienia tego stworzenia. Wigilia Paschalna jest najważniejszą Liturgią w roku, podczas której czcimy właśnie to odnowienie stworzenia, w które włączeni zostaliśmy podczas Chrztu św. Przyjdźmy na nią ze świecami.
WIGILIA PASCHALNA 19.00, adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
Msza św. o świcie ("Rezurekcja") godz. 7.00. 


PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Radość wielkanocna rozciągnięta jest na osiem dni. Każdy z nich w liturgii jest niedzielą zmartwychwstania.
Msza św. 9.30
(pozostałe dni Oktawy Wielkanocnej o godz. 7.00)


          Zapraszamy serdecznie wraz z hajnowską wspólnotą Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji.

Brak komentarzy: