wtorek, 19 marca 2013

Via Crucis w Drohiczynie - napisy końcowe

           W ubiegłą sobotę, 16. marca, nabożeństwo "Via Crucis - Męka Pańska w polskiej dawnej pieśni pasyjnej" zaśpiewaliśmy w ramach Wieczorów Wiary organizowanych parafii katedralnej Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Wydarzenie to zarazem rozpoczęło parafialne rekolekcje wielkopostne. Poniżej prezentujemy podsumowanie tego wieczoru przygotowane przez nadzorującego nasze działania ks. Piotra Jarosiewicza, miejscowego wikariusza. 


          Na rozpoczęcie rekolekcji parafialnych duszpasterze parafii Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie wraz z Projektem Muzyczno-Liturgicznym "Wschód – Zachód" oraz młodzieżą działającą przy parafii zorganizowali w katedrze nabożeństwo „Via Crucis – rozważanie Męki Pańskiej w polskiej dawnej pieśni pasyjnej”. Najstarsze zachowane polskie pieśni pasyjne wypełniły przestrzeń kontemplacji drogi krzyżowej na kolejnym (tym razem wielkopostnym) Wieczorze Wiary. Katedra wypełniła się po brzegi tymi, którzy chcieli zatrzymać się na chwilę nad miłością krzyża, miłością w dzisiejszym świecie nie kochaną. Z jednej strony Projektowicze, czyli ludzie z różnych stron polski zafascynowani dawną muzyką pasyjną, która w Polsce rozwinęła się jak w żadnym innym miejscu na świecie, a z drugiej strony wierni, oderwani od codziennego serialu, komputera, czy internetu, którzy dzięki obfitującym w szczegóły Męki Pańskiej pieśniom (niektóre w oryginale liczyły po kilkadziesiąt zwrotek) mogli przenieść się w sferę sacrum i posłuchać kompozycji Ładysława z Gielniowa, czy "Lamentu świętokrzyskiego". Przepiękne pieśni pasyjne, stanowiące treść modlitwy tego wieczoru, kiedyś, gdy liturgia sprawowana była wyłącznie po łacinie, spełniały funkcję Biblia pauperum, czyli Biblia dla ludu. Stąd wynika długość pieśni oraz ich dbałość o szczegóły, dodatkowo wzmocniona dosadnością słów. Przy wykorzystaniu muzyki jako środka, który nie wymaga rozumu, by trafić do serca, odbywała się ewangelizacja wiernych. Tym razem w ramach Wieczoru Wiary przekonaliśmy się, że wiara jest niezmienna, bo tak jak nasi ojcowie wierzyli w zbawienie, tak i my wierzymy w to samo.  Pieśniami, które usłyszeliśmy w katedrze, powstały w XV i XVI wieku. Część z nich pochodzi z unikatowych rękopisów bibliotek i klasztorów, a dzięki Projektowi mogliśmy usłyszeć je na Podlasiu. Dziękuję w tym miejscu księżom, siostrom zakonnym i tym wszystkim, którzy zadali sobie trud, by przywieźć dzieci i młodzież z całej naszej diecezji.
ks. Piotr Jarosiewicz

PRZEWODNICZENIE
dk Tomasz Łapiński

SOPRAN
Dorota Celińska
Magdalena Chomać
Jowita Sielska
Agnieszka Skórzewska

ALT
Magdalena Czyż
Elżbieta Krytkowska
Alicja Minarczuk
Anna Opolska

TENOR
Łukasz Krytkowski
al. Wojciech Łuszczyński
ks. Błażej Samociuk

BAS
ks. Piotr Jarosiewicz
Przemysław Kisło
Jakub Plas
Krzysztof Ryziński
ks. Tomasz Szmurło

INSTRUMENTY
Magdalena Czyż (flet poprzeczny, flet poprzeczny drewniany)
Przemysław Kisło (skrzypce)

KANTORZY
Magdalena Chomać
Jowita Sielska
Agnieszka Skórzewska
Łukasz Krytkowski
ks. Błażej Samociuk
Przemysław Kisło

ROZWAŻANIA
Karolina Sarapata
Patryk Kosiński

KOORDYNACJA PROCESJI
Monika Ryszawa

PROCESJA
Adam Wołyniec (krucyferariusz)
Weronika Moczulska
Wiktoria Tryniszewska
Ewelina Trusiak
Weronika Plichta
Agata Leszczyńska
Karolina Kowalczuk
al. Paweł Wasilewski
al. Grzegorz Konopacki
Judyta Koszelczuk
Sylwia Jadłowska
Ola Plichta
Krzysztof Dzierżanowski
Dominik Przekopiński
Damian Kosiński

ARCHIWIZACJA
al. Łukasz Redosz (zdjęcia)
Iwona Belka (zdjęcia)
al. Przemysław Skierski (audio)
al. Maciej Domańszczyński (video)


 
          Bardzo gorąco dziękujemy za życzliwe przyjęcie w parafii katedralnej pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Bóg zapłać ks. Zbigniewowi Średzińskiemu, proboszczowi parafii, za umożliwienie nam przygotowania nabożeństwa w katedrze. Serdeczne podziękowania należą się również ks. Piotrowi Jarosiewiczowi, który był bezpośrednio odpowiedzialny za organizację całego przedsięwzięcia. Niesamowite świadectwo dała również drohiczyńska młodzież. Rzadko zdarza się nam współpracować z tak dużym gronem młodych ludzi, którzy odpowiedzialni byli tym razem za procesję oraz za czytania rozważań i bardzo wymagającej poezji średniowiecznej. Całość złożyła się w Wieczór Wiary, który wierzymy, że wyda swoje owoce doczesne i wieczne, gdy nastanie na to czas.
          Nasze spotkanie w Drohiczynie było również okazją do spotkania z JE księdzem biskupem Antonim Pacyfikiem Dydyczem OFMCap. Na porannym spotkaniu pobłogosławił on naszej inicjatywie, a wieczorem uczestniczył w drodze krzyżowej. Wierzymy, że teraz, z ojcowskim błogosławieństwem biskupa rodzimej diecezji znacznej części Projektowiczów, nasza modlitwa pieśniami ojców będzie jeszcze bardziej owocna.



Brak komentarzy: