środa, 31 grudnia 2014

Uroczystość Narodzenia Pańskiego AD 2014

          Za nami Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Świąteczne dni były dla hajnowskiej części Projektu czasem spędzonym na wspólnym śpiewie dla Nowonarodzonego. Podczas uroczystych obchodów posługiwaliśmy śpiewem w jednym z dwóch macierzystych kościołów Projektu, w kościele św. Klary przy klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce.
          Jak co roku, zebraliśmy się o 23.30 w Wigilię Narodzenia Pańskiego, by w oczekiwaniu na Pasterkę śpiewać pieśni bożonarodzeniowe. Były to zarówno renesansowe rotuły, jak i kolędy i pastorałki powszechnie znane i chętnie śpiewane. O północy nastał mrok, po czym posłane przez siostry klaryski anioły (w tej roli trzy urocze dziewczynki ze scholi dziecięcej działającej przy kościele św. Klary) zwiastowały nam radość wielką – narodził się nasz Zbawiciel! Po anielskim powitaniu rozpoczęła się uroczysta tzw. Msza św. Pasterska.
          Poranek 26 grudnia przywitał nas przepięknym śnieżnym krajobrazem. Czyste błękitne niebo i skrzący się śnieg oblepiający drzewa to była prawdziwa niespodzianka; wielu z nas po deszczowym grudniu wątpiło w śnieżne święta. A jak to wszystko wyglądało na skraju Puszczy Białowieskiej, gdzie znajduje się kościół św. Klary… W takich pięknych okolicznościach przyrody przyszło nam śpiewać podczas mszy św. w dzień Święta Świętego Szczepana, Pierwszego Męczennika.
          Nowym punktem świątecznego programu było w tym roku wspólne kolędowanie w naszych domach. W wyniku długodojrzewającej inicjatywy naszego tenora, Łukasza, wybraliśmy się w odwiedziny do rodzin każdego z Projektowiczów. Nasi bliscy witali nas z uśmiechem i ciepłem, czasem nawet wzruszeniem, a kiedy indziej mandarynkami, my w zamian mogliśmy naszym śpiewem uczynić świąteczną atmosferę jeszcze bardziej podniosłą. Kolędowanie dało nam i naszym rodzinom tyle radości, że z pewnością zechcemy powtórzyć je w przyszłości.
          W sobotę, 27. grudnia, w Święto Jana Apostoła i Ewangelisty, spotkaliśmy się na Mszy św. o 7.00, by jeszcze raz wspólnie zaśpiewać. Całe szczęście okazji do wspólnego śpiewania pieśni bożonarodzeniowych nie zabraknie, przecież do 2. lutego jeszcze ponad miesiąc.

Natalia GaluchowskaSOPRAN: Natalia Galuchowska, Monika Rybitwa, Jowita Sielska, Maria Magdalena Wolińska
ALT: Elżbieta Krytkowska, Agnieszka Skórzewska, Barbara Supeł
TENOR: Łukasz Krytkowski
BAS: Rafał Jankowski, Krzysztof H. Olszyński

          Bardzo dziękujemy naszym rodzinom za przyjęcie nas-kolędników. Piernik był wyborny, śliwki w czekoladzie zjawiskowe, a mandarynki prawdziwie świąteczne!

Brak komentarzy: